Put vina Fruška Gora
Put vina Fruška Gora obuhvata istoimeno vinogorje koje se pruža duža padina Fruške Gore, od Zemuna do Erdevika. Geografski položaj, klima, zemljište i blizina Dunava utiču da grožđe sazreva ranije i ima 2 - 3% šećera više u odnosu na druga vinogradarska područja. Samo strujanje vazduha s Dunava tokom zime utiče da se čokoti ne smrzavaju što je rezultat povoljnih ekspozicija prema severu, pa i jugu.
Prvu vinovu lozu na bregovima Fruške Gore zasadio je rimski car Probus 232. godine i tada je dozvolio da se kvalitetna vinova loza može gajiti i van teritorija današnje Italije. Kasnije sa dolaskom Slovena i njihovim potpunim naseljavanjem Balkanskog poluostrva nastavilo se sa njenim gajenjem. Sa prihvatanjem hrišćanstva kao zvanične religije vinogradarstvo dobija sve više na značaju. Međutim dolaskom Turaka na Balkansko poluostrvo nastupa zastoj u proizvodnji vina jer je njihova religija zabranjivala konzumaciju ovog pića. Sa dolaskom Austro-Ugarske u Vojvodini, vinogorja počinju da se oporavljaju. Centar vinarstva postaju Sremski Karlovci gde su vinogradari tokom 18. i 19. veka podigli oko 500 laguma – vinskih podruma. Danas je očuvano dvadesetak u kojima se i dalje proizvodi vino na oko 2.200 ha. Registrovano je više od 50 vinarija koje su tržišno orijentisane, ali pored njih skoro svako domaćinstvo ima svoje vinograde i proizvodi vino za sebe.
Fruško Gora je područje italijanskog rizlinga. Pored toga od autohtonih sorti gaji se i vranac, portugizer, župljanka, neoplanta, liza i petra. Od portugizera su se nekada pravila vina ausbruh i bermet. Ausbruh spada u dezertna vina koje se proizvodi po specijalnom postupku od grožđa koje je prešo u stanje suvarka ili ga je napala plemenita plesan Botrytis cinerea, bez dodatka šećera i alkohola. Bermet se proizvodi dodavanjem 24 do 26 različitih vrsta biljaka i začina. Može da bude beli ili crveni. Postoji priča kako se služio na brodu „Titanik“. Osim što je zaštićen u Srbiji, ima i međunarodnu zaštitu.
Šta videti?
Ostaci rimskog utvrđenja Acuminicum
Muzej naivne umetnosti „Ilijanum“
Galerija slika „Sava Šumanović“
Gradsko jezgro Sremskih Karlovaca
Lesni profil kod Starog Slankamena
Manifestacije: Karlovačka berba grožđa (septembar)